Meniu Închide

Proiect educativ „Pe aripile imaginației”


„Povestea kendamei pierdute” semnată de îndrăgita scriitoare Adina Rosetti a constituit nucleul atelierului de lectură susținut Vineri, 17 Noiembrie, 2023 în Aula Bibliotecii Județene „Ioan N. Roman” Constanța. . 📖

O activitate interactivă, prin care exploratorii clasei pregătitoare B a școlii „Dan Barbilian” s-au familiarizat cu mediul în care cărțile își așteaptă cititorii. Asemeni eroilor din povestea kendamei, au descoperit cum pot rezolva o problemă care pare de neînvins dacă își pun în practică propriile pasiuni: o floare tristă din propriul cartier a fost făcută să înflorească petală cu petală de fiecare copil care și-a pus talentul în slujba ei. Pe aripile imaginației, au câștigat turnee de fotbal și karate, au organizat spectacole caritabile de dans, au inventat sisteme ingenioase de irigație, au devenit cele mai bune balerine și astfel, fără a avea puteri magice, dar luând atitudine și microfonul în mână, și-au făcut cartierul să înflorească. 🌼

La final, ajutați de părinți și cu permisul de bibliotecă proaspăt eliberat la purtător, au vizitat secția de împrumut pentru copii, de unde au plecat fiecare cu o poveste ce așteaptă să fie citită. 📚

Activitatea este prima din seria atelierelor de lectură pentru copii „De Basm” din cadrul proiectului educativ „Pe aripile imaginației”, proiect desfășurat prin colaborarea dintre Biblioteca Județeană „Ioan N. Roman” și Școala Gimnazială nr 28 „Dan Barbilian” Constanța.

Coordonatori proiect:

Bibliotecar Alina Grama

Prof. înv. primar Cristina Simion

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *