Meniu Închide

Proiect județean „Școala mea colorată”

Anul școlar 2022 – 2023


Proiect județean „Școala mea colorată” – 2021/2022 – online

https://www.facebook.com/scoalameacolorata

Proiectul Școala mea colorată (înregistrat cu nr. 6229A/ 36/ 28.10.2021) este cuprins în Oferta activităților educative la nivelul județului Constanța, nr. 7285A/8.12.2021, Domeniul Ecologie și protecția mediului, poziția 49.

********************************************************************************

Proiect județean „Școala mea colorată” – 2020/2021 – online

https://www.facebook.com/scoalameacolorata

Proiectul Școala mea colorată, cuprins în Oferta activităților educative la nivelul județului Constanța, nr. 6497A/21.11.2020, poziția nr. 4726A/24.09.2020

Desfășurarea online a activităților proiectului ne-a oferit posibilitatea de a realiza expoziții virtuale ale lucrărilor înscrise în proiect. Accesând următoarele link-uri, puteți vizualiza fotografii ale lucrărilor și vă puteți exprima în același timp votul, acordând note de la 1 la 5.

https://forms.gle/eFmzRa8owRjzeVJu7

https://forms.gle/JkCSaQjEFmfsdxJv8

https://forms.gle/CHcG1akpSBi2uUoA7

https://forms.gle/UEhRSLvqVxLVWrCw5

Proiect județean „Școala mea colorată”

2019/2020

Proiectul educațional ,,Școala mea colorată” promovează amenajarea și păstrarea unui mediu curat și estetic, valorificând materialele reciclabile și imaginația!

FIȘA DE PREZENTARE A PROIECTULUI

ȘCOALA MEA COLORATĂ

C.A.E.J. 2019-2020

ECOLOGIE ȘI PROTECȚIA MEDIULUI

nr.294A/22.01.2020, poz. 52

– ediţia a VII-a –

Organizator: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian“ Constanța

Coordonatori: prof. Moraru Constanda, prof. Simion Cristina

Echipa de proiect: prof. Socariciu Paula,prof. Șuteu Laura, prof. Manole Mădălina

Parteneri:

 • PRIMĂRIA CONSTANŢA, SERVICIUL GESTIONARE SPAŢII VERZI;
 • ONG ECOWATCH
 • ASOCIAȚIA ÎNVĂȚĂTORILOR ȘI INSTITUTORILOR CONSTĂNȚENI
 • BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ „I.N.ROMAN” CONSTANȚA
 • RADIO CONSTANŢA
 • ASOCIAȚIA DE PĂRINȚI „DAN BARBILIAN”
 • ELITE KIDS CENTER, CONSTANŢA

Argument

Elevii au devenit mai puțin sensibili la nevoia de a conlucra la menținerea unui mediu curat, îngrijit de ei înșiși, amenajat, personalizat. Şcoala poate oferi spațiu pentru practică și realizarea de obiecte ornamentale, plantare de flori sau alte amenajări interioare şi exterioare prin care elevii să capete deprinderea de a face lucruri din proprie inițiativă. Un asemenea proiect le descătușează imaginația, energiile, voința de a intra în compețiție cu ei înșiși pentru a-și demonstra că pot să creeze cu mâna lor lucruri din materiale simple, cu efort minim, cu utilitate durabilă și estetică încântătoare. Fiecare va observa că munca în echipă duce la prietenie, schimb de idei, aplicații folositoare. Lucrările în grădină, îngrijirea unei plante, vor scoate la iveală dragostea pentru viață și natură. Elevii vor înțelege că natura merită respect pentru că ne oferă susţinere și relaxare. Un mediu curat şi frumos amenajat este esenţial pentru sănătatea umană şi pentru bunăstarea tuturor.

Scopul proiectului

Colaborarea între comunitatea locală şi şcoli pentru un schimb fructuos de idei creative în vederea amenajării și întreținerii spațiului şcolar pe principii ecologice, pentru a păstra sănătatea oamenilor şi a mediului.

Obiectivele proiectului

–           Realizarea unei comunităţi şcolare prin parteneriate cu şcoli şi grădinițe prin participări la activităţile propuse pe durata proiectului;

–           Stimularea interesului beneficiarilor direcţi şi indirecţi pentru un mediu interior/exterior curat şi estetic prin realizarea unor obiecte de decor interior/exterior şi prin lucrări în grădina şcolii/ grădiniței;

–           Realizarea unor afișe care să ilustreze atractivitatea și oportunitățile oferite de școală/ grădiniță, în perioada octombrie 2019 – aprilie 2020.

Grup țintă – preșcolarii și elevii claselor primare, gimnaziale, liceale (4 – 5/6 – 18 ani) din şcoala organizatoare şi unitățile de învățământ participante

Durata proiectului: 1 an școlar 2019 – 2020

Modalitatea de înscriere: Fișa de inscriere (Anexa 1) și Protocolul de colaborare (Anexa 2)

Activităţi în cadrul proiectului:

 1. ECO-DECOR INTERIOR / EXTERIOR: aranjamente de interior, folosind ca suport materiale reciclabile; amenajarea grădinilor școlilor și grădinițelor și pregătirea de sezon a plantelor octombrie 2019 – aprilie 2020;
 2. Masa anotimpurilor – amenajarea unui colț/ spațiu în sala de grupă/ clasă dedicat anotimpului din calendar – octombrie 2019 – aprilie 2020
 3. Afișul școlii/ grădiniței – ianuarie – aprilie 2020.

Evaluarea proiectului:

 • Fotografii;
 • Expoziţii;
 •  Apariţia în presă a acţiunilor de ecologizare, amenajările grădinilor şi interioarelor şcolilor participante;
 • Întâlniri cu partenerii;
 • Acordarea premiului special unui procent de 30% din participanţi şi a distincţiei „Şcoala colorată a anului 2020”;
 • Realizarea portofoliului proiectului: fotografii, diplome și adeverințe pentru copii și cadre didactice, proiectul educațional.

În urma participării la activitățile proiectului „Școala mea colorată” atât cadrele didactice cât și copiii vor dobândi achiziții importante ce pot fi utilizate în viața de zi cu zi și în inițierea unor noi activități, proiecte, rezultatele activităţilor sunt exemplu de bună practică şi pot fi folosite ca materiale didactice.

Precizări suplimentare:

 • Înscrierea participanților: trimiterea fișei de înscriere (Anexa 1) și a Protocolului de colaborare (Anexa 2 – scanat)  până la data de 15 noiembrie 2019 la una din adresele de email: scoalameacolorata@yahoo.com sau cristina_smn@yahoo.com
 • În perioada octombrie 2019 – aprilie 2020 cadrele didactice vor trimite la una din adresele de email: scoalameacolorata@yahoo.com sau cristina_smn@yahoo.com maxim 5 fotografii reprezentative, cu rezoluție optimă pentru  ECO-DECORUL INTERIOR / EXTERIOR, precum și maxim 3 fotografii reprezentative  pentru Masa anotimpurilor (câte o fotografie pentru fiecare anotimp reprezentat);
 • Lucrările participante la activitatea  Afișul școlii/ grădiniței vor fi aduse personal la instituția organizatoare sau trimise prin poștă, data limită de primire a lucrărilor: 10 aprilie 2020, cu mențiunea Pentru Proiectul „Școala mea colorată”

Adresa:

Școala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanța, Strada Decebal, nr. 15, Localitate: Constanța, Județ Constanța, Cod poștal 900665

Pentru afiș vă rugăm folosiți această etichetă, aplicată pe verso, dreapta jos:

Numele şi prenumele elevului/elevilor ………………………………………………………………………
Şcoala ……………………………………………………………………………………………………………………………….
Clasa …………………………………………………………………………………………………………………………………
Profesor coordonator …………………………………………………………………………………………………….
Localitatea ………………………………………………Județul …………………………………..……………….    
 • Diplomele elevilor, adeverințele/diplomele cadrelor didactice vor fi trimise prin poșta electronică sau ridicate de la sediul școlii organizatoare, până la data de 12 iunie 2020;
 • Cadrele didactice care doresc participarea la festivitatea de premiere alături de elevii coordonați vor comunica organizatorilor acest aspect în vederea realizării diplomelor în format tipărit.

Persoane de contact:

Prof. Simion Cristina      tel. 0722.212241, email cristina_smn@yahoo.com

Director adjunct,

Prof. Moraru Constanda    tel. 0722.747831, email moraruconstanda@yahoo.com

Vă mulțumim!