Meniu Închide

Olimpiade și concursuri

Performanțele elevilor noștri

Etapa națională a Olimpiadei interdisciplinare „Cultură și spiritualitate româneasca” (Limba și literatura română și Religie) aduce, și în acest an, un rezultat excepțional școlii noastre. La această etapă, eleva Onofrei Oana, din clasa a VI -a A, a obținut premiu special. Eleva a fost îndrumată de doamnele profesor Roșca Loredana Elena și Ursachi Cristina Alina.


Olimpiada de limba germană modernă, faza județeană, ne aduce, încă o dată, sub coordonarea prof. dr. Ana Mihaela Măntoiu, rezultate excepționale cu copiii pentru care limba germană reprezenta, în clasa a V-a, o mare provocare:

•PREMIUL I – Ema Soare (8B)
(CEL MAI MARE PUNCTAJ pe județ, gimnaziu și liceu)🇩🇪🥇
•PREMIUL II – Răzvan Tomescu (8A)
(AL DOILEA CEL MAI MARE PUNCTAJ pe județ, gimnaziu și liceu)🇩🇪🥈
•PREMIUL III – Theo Nica (8A)
(AL PATRULEA CEL MAI MARE PUNCTAJ pe județ, gimnaziu și liceu) 🇩🇪🥉

Felicitări, dragii noștri! ❤️👏👏👏
Suntem mândri de voi!🥇🥈🥉


Performanța este un atribut al școlii noastre. Acest fapt este demonstrat, încă o dată, de rezultatul deosebit al elevei Căpățână Delia obținut la OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ. Aceasta s-a calificat la etapa națională sub coordonarea dnei prof. Roșca Loredana-Elena. Felicitări și mult succes mai departe!Literatura şi religia s-au îmbinat armonios şi au adus şcolii noastre rezultate deosebite. Eleva Voinea Ruxandra s-a întors de la etapa naţională a Olimpiadei „Cultură şi spiritualitate românească”, desfăşurată în luna aprile la Alba Iulia, cu premiu special, iar eleva Abibula Aleyna a obţinut premiul al II-lea la etapa judeţeană a aceleiași olimpiade. Ambele eleve au fost îndrumate de doamnele prof. Ursachi Cristina şi Roşca Loredana.


Ele sunt elevele şcolii noastre care au avut rezultate deosebite la olimpiadele de limba şi literatura română în anul şcolar 2022-2023, sub coordonarea dnei prof. Roşca Loredana-Elena. Felicitări, copii minunaţi!

REZULTATE OLIMPIADE NIVEL JUDEŢEAN

OLIMPIADA DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

PREMIUL I:

OLTEANU ILINCA DIANA-clasa a VI-a

OLTEANU DELIA MIHAELA- clasa a VIII-a

PREMIUL AL II-LEA:

CRISTEA MARTHA- clasa a V-a

CĂPĂŢÂNĂ DELIA MARIA- clasa a VI-a

NEICU BIANCA MARIA- clasa a VI-a

NANIŞ LIVIA- clasa a VII-a

 PREMIUL AL III-LEA

ONOFREI OANA- clasa a V-a

OLIMPIADA “LECTURA CA ABILITATE DE VIAŢĂ

PREMIUL I

CĂPĂŢÂNĂ DELIA-clasa a VI-a

PREMIUL AL II-LEA

ABIBULA ALEYNA-clasa a V-a

CRISTEA MARTHA-clasa a V-a

OLTEANU ILINCA-clasa a VI-a

VOINEA RUXANDRA-clasa a V-a

PREMIUL AL III-LEA

NECULAI LIVIA-clasa a VIII-a     

ONOFREI OANA-clasa a V-a

POPOVICI DENISA-clasa a V-a

MENŢIUNE

CIURARIU ALARA-clasa a VII-a

MOLDOVEANU TEODORA-clasa a V-a

DUMITRACHE  MARIA-clasa a V-a

NEICU BIANCA-clasa a VI-a


Școala Spectrum, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Constanța, a organizat în data de 27.05.2023 „Cupa Spectrum la minihandbal”. Școala noastră a obținut un binemeritat loc III. Felicitări tuturor participanților pentru dăruire și munca depusa! 🤾‍♀️🏐

Profesori coordonatori: Șeitan Elena, Camui Paul.


Concursul Național de Istorie „Călători prin Istorie” a răsplătit studiul și ambiția elevilor noștri cu premii deosebite. 🏆🏆🏆❤
Ne mândrim cu următorii elevi:
🥇Urzică Matei, 6B – PREMIUL I
🥇Onoaie George, 6B – PREMIUL I (secțiunea PPT)
🥇Iliescu Ștefan, 6A – PREMIUL II (secțiunea teoretică)
Coordonator – prof. Luminița Bălăceanu

Felicitări din toată inima și mult succes la viitoarele concursuri, copii! 🥇🥈🥇💯


„Wissen ist Macht-Macht ist Wissen” Wilhelm Liebknecht

Elevul școlii noastre, David Țapu, din clasa a VII-a C, a obținut premiul III la Olimpiada de Limba Germană Modernă, faza județeană. 🇩🇪🇩🇪🇩🇪

Felicitări și succes în continuare! 👏👏👏

Profesor coordonator: Marie-Jeanne Munteanu


Olimpiada de Limba Germană modernă, etapa județeană, sanșa noastră de a obține rezultatele foarte frumoase!🎖🎖
Felicitări, dragii noștri! 👏👏👏
Suntem mândri de voi! 💯 🇩🇪🏆🎊🏅
Vă dorim mult succes în continuare! 💯

Alexia Cheța (8B) – PREMIUL II
Ioana Rotaru (8B) – MENȚIUNE
Alexandru Mihalache (8B) – MENȚIUNE
Prof. îndrumător – prof. dr. Ana Mihaela Măntoiu


La Olimpiada de limba și literatura română, în urma întocmirii clasamentului național conform prevederilor regulamentare, pentru stabilirea locurilor suplimentare, elevele Olteanu Ilinca Diana (clasa a VI-a A) și Olteanu Delia Mihaela (clasa a VIII-a B) s-au calificat la etapa națională sub coordonarea dnei prof. Roșca Loredana-Elena. Le felicităm pentru rezultatele obținute și le urăm succes la următoarea etapa!


În cadrul etapei județene a Olimpiadei Interdisciplinare „Cultură și spiritualitate românească”, școala noastră fost reprezentată de două eleve din clasa a V-a A, coordonate de doamnele prof. Roșca Loredana și Ursachi Cristina. Eleva Voinea Ruxandra Ioana a obținut premiul I si nota 9,90, calificându-se astfel la etapa națională, iar eleva Abibula Aleyna Selma – locul al Il-ea. Le felicităm si îi urăm elevei Voinea Ruxandra mult succes la etapa națională!


La etapa judeţeană a Olimpiadei de limba şi literatura română, elevii şcolii noastre au obţinut numeroase premii care ne fac deosebit de mândri. Felicitări tuturor pentru munca depusă şi pentru performanţă!

PREMIUL I:

OLTEANU ILINCA DIANA – clasa a VI-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

OLTEANU DELIA MIHAELA – clasa a VIII-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

PREMIUL AL II-LEA:

CRISTEA MARTHA – clasa a V-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

CĂPĂŢÂNĂ DELIA MARIA – clasa a VI-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

NEICU BIANCA MARIA – clasa a VI-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

NANIŞ LIVIA – clasa a VII-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

ŢAPU DAVID – clasa a VII-a, prof. coord. GAMAN PAVEL CRISTINA

PREMIUL AL III-LEA

ONOFREI OANA – clasa a V-a, prof. coord. ROŞCA LOREDANA-ELENA

BEJAN MARIA – clasaaVII-a, prof. coord. GAMAN PAVEL CRISTINA

ETEM BIANCA – clasaaVII-a, prof. coord. PELIVAN CAMELIAOlimpiade si concursuri Ministerul Educatiei


REZULTATE CONCURSURI ȘI OLIMPIADE 

2019-2020

COMISIA MATEMATICĂ, ȘTIINȚE ȘI TEHNOLOGII

         Mențiune – Concursul Județean de matematică Mathspace (14.11.2019, desfășurat la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”).

Echipa școlii noastre a fost formată din elevii:

– ANGHEL CEZAR, clasa a V-a A,

– DRĂISTARU-OANCEA RAREȘ MIHAI, clasa a VI-a A,

– SOLOMON DAVID, clasa a VII-a A,

– DIMCICĂ DINU, clasa a VIII-a A 

Profesor coordonator, Borodescu Cristina

          La Concursul Județean de matematică Tomis, etapa locală (7.12.2019). școala noastră a participat cu un număr de 29 de elevi din clasele V-VIII, dintre care  MARTALOG CLAUDIA, clasa a VIII-a B, a obținut Mențiune, profesor coordonator Borodescu Cristina.

S-au calificat la etapa județeană a Concursul de matematică Tomis, 6 elevi, după cum urmează:

-POPESCU ANA MARIA, clasa a V-a A,

-CADÎR EMIR, clasa a VII-a B, 

-MARTALOG CLAUDIA, profesor coordonator Borodescu Cristina.

-OLTEANU DELIA, clasa a V-a B,

-DIMCICĂ DINU, clasa a VIII-a A,

-PETRIȘOR MARIA, clasa a VIII-a A, profesor coordonator Cîju Iuliana .

 Doamna profesor de fizică, Sămulescu Daniela, a selectat și a pregătit elevi pentru participarea la olimpiada de fizică, etapa locală, iar elevul SOLOMON DAVID, clasa a VII-a A, s-a calificat la etapa județeană.

          În data de 8.02.2020  s-a desfășurat Olimpiada de Matematică – faza locală, unde  eleva Tofan I.V. Patricia, din clasa a V-a B, a obținut Mențiune, profesor coordonator Cîju Iuliana .

 S-au  calificat la etapa județeană a Olimpiadei de Matematică 2 elevi, după cum urmează:  

– Popescu C. Ana Maria, clasa a V-a A, profesor coordonator Borodescu Cristina.

– Tofan I.V. Patricia, clasa a V-a B, profesor coordonator Cîju Iuliana .

REZULTATE RELEVANTE OLIMPIADE ŞI CONCURSURI ŞCOLARE
(rezumat an şcolar 2018 -2019 ):

-calificare etapa națională la Olimpiada de limba
și literatura română;
-11 premii I – faza naţională- ciclul gimnazial;
-21 premii I – faza judeţeană – ciclul gimnazial.