Meniu Închide

Mâini Diversificate

Vineri, 29 martie 2024, elevii claselor pregătitoare D și a I-a E au desfășurat atelierul creativ „Mâini Diversificate”, acțiune din cadrul „Zilele Diversității 2024”, în parteneriat între Școala Gimnazială Nr. 28 ,,Dan Barbilian” Constanța și Asociația Împreună pentru Viitor Constanța.

Prin hașurarea mâinilor și colorarea lor într-o varietate de culori, elevii au învațat să aprecieze diversitatea și să-și exprime personalitatea într-un mod creativ. Indicațiile educative din partea doamnelor profesor învățământ primar, Oana Fătu si Elena Ghencea, a voluntarilor Edy Christmas și Vlada Daniela, i-au îndrumat pe elevi în acest proces, oferindu-le sprijin și încurajare.
Desenul colectiv poate fi înțeles ca o reprezentare a unicității fiecărui elev și a frumuseții diversității.
Prin lipirea unei flori de primăvară la încheietura mâinii, elevii pot exprima speranța și optimismul asociate cu această perioadă a anului, precum și creșterea și dezvoltarea personală.

Scopul atelierului: încurajarea creativitatii și exprimarea individuală a elevilor prin intermediul artei plastice.
Obiectivele:

• dezvoltarea abilităților motorii fine;
  • încurajarea explorării culorilor și formelor;
  • promovarea diversității și a spiritului de echipă.