Meniu Închide

Program național „Școala după școală”

Începând cu semestrul al II-lea al anului scolar 2020-2021, Ministerul Educației organizează și asigură desfășurarea Programului național pilot de tip „Școala dupa școală”, pentru elevii până la clasa a VIII-a inclusiv. Scopul principal al Programului național pilot de tip „Școala dupa scoală” este organizarea, în școlile cu clase de învațământ primar si gimnazial, de activități remediale, în vederea acordării de sprijin elevilor pentru formarea competențelor specifice, sporirea șanselor de succes școlar și de acces la niveluri superioare de educație și diminuarea riscului de părăsire timpurie a școlii.

          Sunt eligibili pentru a participa la Programul national pilot de tip „Scoala dupa scoala“, elevii până la clasa a VIII-a inclusiv, aflați în risc de părăsire timpurie a școlii și/sau în risc ori în situație de eșec școlar, în special elevii care nu au avut acces sau au avut acces deficitar la activitățile educaționale desfășurate prin intermediul tehnologiei și al internetului, precum si elevii aparținând grupurilor vulnerabile, cum ar fi elevi romi, elevi din mediul rural, elevi cu dizabilități si elevi din comunitățile dezavantajate economic, care îndeplinesc cel puțin unul dintre următoarele criterii de eligibilitate:
a) elevul nu a avut acces sau a avut acces deficitar la activitățile educaționale desfășurate prin intermediul tehnologiei și al internetului, întrucât nu dispune de echipamente informatice proprii sau nu beneficiaza de conexiune/conexiune fiabilă la internet;
b) elevul se află în situație de corigență la sfârșitul semestrului I al anului școlar 2020-2021 sau are situația școlară neîncheiată la cel puțin o disciplină;
c) elevul are nevoie de ore remediale, necesitate dovedită de rezultatele școlare obținute în semestrul anterior sau la evaluarea inițială de la începutul semestrului în derulare.

Coordonator al Programului național „Școala după școală” în cadrul Școlii Gimnaziale nr. 28 „Dan Barbilian” Constanța: profesor Ursachi Cristina

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *